تاثیرگذاری اجتماعی انسان (334 واژه)
تاثیرگذاری اجتماعی انسان (334 واژه)

تاثیرگذاری اجتماعی انسان (334 واژه)

بر اساس نسخه‌ی به‌روز شده‌ی هرم نیازهای انسان، که بعدها مازلو ارائه نمود[1]، انسان‌ها پس از طی شدن کلیه‌ی مراحل فرآیند تأمین نیازهای‌شان، به اثرگذاری در اجتماع روی می‌آورند.

انتخاب آدم‌ها متفاوت است. چون اولاً گزینه‌های پیش روی هر فرد در زمان‌های مختلف متفاوت است، ثانیاً اولویت هر کسی برای کسب انرژی از محیط‌‌شان گوناگون است. مثلاً هنرمندان از دیده شدن آثارشان شاید، مهندسان عمران یا معماری از استحکام بنا یا زیبایی آن، پزشکان از سلامت بیماران‌شان بعد از مداخله‌ی درمانی و … فارغ از تخصص، برخی اولویت اول‌شان شهرت است، برخی محبوبیت، مقام، قدرت، ثروت، علم و بعضی حیثیت اجتماعی[2].

البته این دسته‌بندی انسان‌ها خیلی مطقن و خط‌کشی شده نیست و خیلی‌ها در چند دسته قرار می‌گیرند؛ یعنی با وزن‌های مختلف ترکیبی از مطلوب‌های یاد شده را در اولویت زندگی خود قرار می‌دهند. این مورد آخر – یعنی حیثیت اجتماعی – را می‌توان به اثرگذاری در اجتماع نیز تعبیر نمود. وقتی می‌خواهی بر روی یک اجتماعی از انسان‌ها اثر بگذاری باید تعریف سه واژه را – حداقل برای خودت – تبیین نمایی: انسان، اجتماع و اثر. تعریف انسان و جامعه که خیلی جای بحث دارد و اصلاً در تخصص من هم نیست. ولی اجمالاً به این نکته اشاره کنم که انسان دارای احساس است و خیلی از تصمیم‌گیری‌هایش مبتنی بر ترکیبی از احساس و منطق هستند.

جامعه هم مجموعه‌ای از همین انسان‌ها هستند که تازه در مقابل یکدیگر به کنش و واکنش‌های متنوع و گه‌گاه غیرقابل پیش‌بینی دچار می‌شوند. اثر هم از نظر من دو جنبه دارد: جغرافیا و تاریخ! این که تأثیر عمل یا حرکت تو چه تعداد انسان را در چه مکان‌هایی در بر بگیرد (جغرافیا) و تا چه زمانی پایدار باشد (تاریخ)؟

مثلاً هر یک از مشاهیر، برای کمک به سیل‌زدگان، می‌توانند اقدام‌هایی متفاوت کنند. یکی به محل حادثه می‌رود و با دیدن مشکلات مردم از نزدیک، برای کم کردن بار مشکلات آنان، در حد توان و مسئولیتش تصمیم‌هایی می‌گیرد. اما عده‌ای هم با اعلام شماره‌ی حساب بانکی جمعیت هلال احمر از طرفداران خود دعوت می‌کنند کمک‌های نقدی را یک‌جا جمع نمایند.

سیاوش خالدان – نهم فروردین یک‌هزار و سیصد و نود و هشت خورشیدی (29 – 03 – 2019)

 

[1] National Library of Australia

[2]  بر اساس دسته‌بندی مطلوب‌های انسان توسط استاد مصطفی ملکیان (مراجعه کنید به: موفقیت-یا-رضایت-ملکیان/https://3danet.ir)

#احساس #عقل #ذهن #حرکت_اجتماعی #اثر #موثر #اثربخشی #اثرگذاری #اثرموثر #اجتماع #اثراجتماعی #سیل #سیل_زدگان #بلایای_طبیعی #خیریه #نوع_دوستی #نوع_دوستی_موثر #ایران_نالج #انتقال_دانش #نیازهای_انسان #هرم_مازلو #عزت_نفس #خودباوری #خودسازی #برتری #مازلو #محبوبیت #شهرت #مقام #قدرت #ثروت #علم #حیثیت_اجتماعی #پرستیژ #iranknowledge #effective_alturism #maslow #social_impact #charity #knowledge_transfer #mindfulness #self_esteem #self_actualization