گزارش نشست صمیمی متخصصین ایرانی بازگشته به کشور

گزارش نشست صمیمی متخصصین ایرانی بازگشته به کشور

دوست عزیز،

در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد نشست صمیمی متخصصین ایرانی بازگشته به کشور (مابک)، گزارش برگزاری رویداد را مطالعه فرمایید یا فایل pdf آن را از اینجا دانلود کنید.

 

گزارش رویداد متخصصین ایرانی بازگشته به کشور (مابک)

نشست صمیمی متخصصین ایرانی بازگشته به کشور (مابک)، در تاریخ 11 مرداد ماه 97، در محل پژوهشکده انرژی دانشگاه صنعتی شریف و با حضور جمعی از متخصصین ایرانی بازگشته به کشور و جمعی از مسئولین و صاحبان تصمیم از سوی شرکت‌های مطرح، صندوق‌ها، VCها، موسسات سرمایه‌گذاری، مدیران و مشاوران نهادهای دولتی (مطابق با فایل پیوست)، با همت موسسه توسعه دانش فردای ایرانیان (ایران نالج) برگزار گردید.

اطلاع‌رسانی و ثبت نام از متخصصین بازگشته به کشور از ابتدای خرداد ماه 97 انجام گردید و مجموعا 110 نفر مابک برای شرکت در رویداد ثبت نام کردند.

از طرف دیگر موسسه ایران نالج جهت آشنایی این متخصصین با فعالین زیست‌بوم اقتصاد دانش‌بنیان اقدام به برگزاری جلسه و دعوت از 100 نهاد، موسسه و شخص فعال در این زمینه نمود که 75 نفر از آن‌ها در این رویداد ثبت نام کردند.

جهت آشنایی شرکت‌کنندگان در رویداد با یکدیگر و برنامه‌ریزی جهت ملاقات این افراد با هم، موسسه ایران‌نالج اقدام به تهیه کتابچه‌ی معرفی افراد ثبت‌نام‌کننده در رویداد و ارسال آن به ایمیل شخصی افراد، یک روز قبل از رویداد نمود. نسخه‌ی به‌روزآوری شده‌ی آن را می‌توانید از این‌جا دانلود و مطالعه نمایید.

در این رویداد 75 نفر از مابک، 55 نفر از فعالان زیست‌بوم اقتصاد دانش‌بنیان، 10 نفر از مسئولین دولتی و 20 نفر عوامل اجرایی در رویداد شرکت داشتند.

کلیپ‌های تهیه شده در این رویداد را می‌توانید از طریق لینک‌های زیر در آپارات مشاهده نمایید:

مهاجرت معکوس

سبک زندگی مابک

برگزاری رویداد 11 مرداد

رفت و برگشت:

اسنپ، با خدمات ویژه‌ی سفرهای اشتراکی (Ride Sharing) خود برای 12 نفر از درخواست‌کنندگان این امکان را فراهم آورد تا بتوانند در مسیر رفت و برگشت با هم بیشتر معاشرت نمایند.

پذیرش و پذیرایی:

همکاران ما در موسسه ایران نالج از ساعت 7:30 صبح مشغول پذیرش افراد شدند. در کارت شناسایی شرکت‌کنندگان برگه‌ای وجود داشت که در آن به هر فرد پیشنهاد گردیده بود بهتر است با چه کسانی ارتباط بگیرد. تمامی وعده‌های غذایی به صورت خودپذیرایی صورت گرفتند تا افراد بتوانند همچنان به شبکه‌سازی خود ادامه دهند.

سخنرانیها:

ابتدا سیاوش خالدان، مدیرعامل موسسه بین‌المللی ایران‌نالج به ارائه گزارش رویداد، ماهیت و لزوم شبکه‌سازی بین مابک پرداخت.

سپس حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی، ریاست محترم دبیرخانه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور، به ایراد سخنرانی برای جمع حاضر پرداختند. ایشان با اشاره به جزیره بودن فعالیت‌هایی که برای استفاده از ظرفیت متخصصین بازگشته به کشور می‌گردد، بر لزوم سازمان‌یافته‌تر شدن این افراد، سازمان‌ها و نهادهای مربوطه برای عارضه‌یابی و حل مشکلات موجود پرداختند و با اعلام حمایت آن نهاد محترم از بازگشت متخصصین ایرانی به کشور و استفاده از ظرفیت آن‌ها در ساختن کشور، آمادگی خود را جهت انجام هرگونه کمک به این افراد بیان نمودند.

در این زمان، دکتر بهرام صلواتی نتایج تحقیقات خود در زمینه‌ی بازگشت متخصصان ایرانی به میهن را بیان نمودند.

سخنران بعدی نشست جناب آقای دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری بودند. وی با اشاره به این که باید کسب و کارهای نوپا را ترویج کنیم افزود: یک بخش از زیست‌بوم کنونی ما، شما تحصیل‌کرده‌های خارج از کشور هستید که نوآوری، ​ابتکار و دانش را به اقتصاد تبدیل می کنید. ستاری با اشاره به این که بسیاری از استارتاپ‌های موفق را بسیاری از کسانی در کشور راه‌اندازی کرده‌اند که از خارج از وطن بازگشته‌اند، گفت: شما ایده های خوب را در کشور بومی‌سازی کردید. وی در سخنانش به این نکته تاکید نمود که اگر اسنپ در ایران به راه نمی‌افتاد اوبر وارد ایران می‌شد.

سپس سه نفر از متخصصین ایرانی بازگشته به کشور به بیان تجربیات و نظرات خود در ارتباط با زندگی در ایران و خارج از کشور پرداختند. محسن حاتمی مدیرعامل اپلیکیشن استادکار، دکتر پوریا درنی همدانی استادیار دانشگاه اوترخت هلند (به صورت تماس اینترنتی) و خانم حانیه محمدی مشاور معاون وزیر کار به ایراد سخنرانی پرداختند. برای دسترسی به فایل ارائه هر سخنران می‌توانید بر روی نام وی کلیک نمایید.

سپس دکتر رضا کلانتری‌نژاد موسس و مدیر شتاب‌دهنده شزان به تبیین اجزای نظام نوآوری فناورانه علمی و نیازهای کشور به حلقه‌های مفقوده آن پرداختند.

نشست های تخصصی جانبی:

شرکت‌کنندگان در رویداد در 5 اتاق تخصصی «تکنولوژی، سلامت، زمین، شهر پایدار و کیمیا» به معرفی خود و آشنایی با دیگر متخصصین حاضر در رویداد پرداختند. هدایت این مکالمات را به ترتیب امید اخوان، رضا کلانتری‌نژاد، محمد رضا هاشمی، محمد رضا سبحان، محمد گنجی و آزاده کریمی بر عهده داشتند. گردانندگان این 5 اتاق، به زودی نتایج جمع‌بندی بحث‌ها گروه خود را در اختیار ایران‌نالج قرار خواهند داد و در ارتباط بعدی برای شما ارسال خواهد شد. در هر نشست یک برد ارتباطی در نظر گرفته شده بود که هر شخص شماره خود را در کنار شماره افرادی که فرصت نکرده است با آنان ارتباط بگیرد، یادداشت نماید.

غافلگیری برنامه:

با توجه به این که به طور اتفاقی متوجه شدیم 11 مرداد ماه سال‌روز تولد خانم حانیه محمدی هم هست، موسسه ایران‌نالج با برگزاری مراسم کوچکی اقدام به برگزاری جشن کوچکی برای بزرگداشت تولد ایشان نمود.

پنل بحث گروهی:

آخرین برنامه، پنل گفتگو با حضور 4 مابک به هدایت کاوه یزدی‌فرد، مدیر نوآوری‌های شهری سازمان ICT شهرداری تهران برگزار گردید و افراد حاضر در پنل (مازیار رضایی، نرگس حاجی‌ملادرویش، نیما معینی و یاسمین افشار) به بیان تجربیات خود از زندگی در خارج از کشور، دلایل بازگشت به کشور و راهکارهای استفاده از ظرفیت مابک پرداختند.

پایان رویداد:

شرکت‌کنندگان باقی مانده تا آن زمان در رویداد، با هم عکس یادگاری گرفتند.

تقدیر از همکاران ما در برگزاری رویداد:

  • معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با حمایت‌های مادی و معنوی خود از این رویداد زمینه‌های برگزاری هر چه بهتر این رویداد را فراهم آوردند. جناب آقای دکتر ستاری، افتخار سخنرانی در این رویداد را نیز دادند.
  • نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور ارتباط با دانشجویان و اساتید ایرانی خارج از کشور: جناب آقای حجه‌الاسلام و المسلمین مرتضوی افتخار سخنرانی و اعلام حمایت از مابک را به ما دادند.
  • باشگاه کارآفرینی تیوان: دوستان ما در باشگاه کارآفرینی تیوان هماهنگی‌های لازم جهت اجرای برنامه در پژوهشکده انرژی دانشگاه صنعتی شریف را فراهم آوردند و در تیم اجرایی این رویداد به صورت داوطلبانه ایفای نقش نمودند.
  • شبکه مهاجرت خاورمیانه: این شبکه، با رسالت پژوهش و تصمیم‌سازی مدیریتی برای سیاستگذاران در زمینه مهاجرت در حوزه‌ی جغرافیایی خاور میانه، از همه مدعوین فرهیخته و اعضای شبکه مابک دعوت می‌نماید تا از نمایشگاه محصولات پژوهشی خود در محل دبیرخانه (واقع در پژوهشکده سیاستگذاری علم، فناوری و صنعت دانشگاه صنعتی شریف) دیدن فرمایند.
  • اسنپ: سامانه حمل و نقل اسنپ اقدام به اجرای طرح Ride Sharing اختصصای با اتومبیل‌های لوکس برای شرکت‌کنندگان در رویداد نمود. بر این اساس هر 3 نفر از شرکت‌کنندگان با یک سرویس اسنپ از خانه تا محل برگزاری رویداد و بالعکس حمل‌ونقل نمودند.
  • اسنپ‌فود: سامانه اسنپ فود به کلیه شرکت کنندگان در رویداد کد تخفیف 50% تا سقف 20000 تومان ارائه نموده است که کد اختصاص هر فرد به صورت ایمیلی ارسال گردیده است.
  • ایوند: سامانه ایوند اقدام به ساخت پنل اختصاصی رویداد مابک نموده است که بر اساس آن شرکت‌کنندگان در رویداد می‌توانند با دانلود اپلیکیشن و ثبت‌نام در آن، با دیگر شرکت‌کنندگان در رویداد آشنا شده، معاشرت نموده و از خدمات آن بهره‌مند شوند.
  • پروفایل: دوستان ما در پروفایل علاوه بر کمک‌های فکری و اجرایی ارزشمندشان پیش و حین رویداد، در حاشیه رویداد نیز، اقدام به ضبط کلیپ‌هایی از افراد شرکت‌کننده در رویداد تحت عنوان «دغدغه من» نمودند که در اولین فرصت اقدام به پخش آن در فضای مجازی خواهند نمود.

ضمناً سامانه پروفایل‌دیجیتال به عنوان رسانه‌ی اطلاع‌رسانی جمعی رویدادها و گزارش‌های پروژه‌ی شبکه‌سازی مابک معرفی می‌گردد. پیشنهاد می‌نماییم از طریق این لینک در این سامانه ثبت‌نام نموده و اتفاقات مابک را دنبال نمایید. می‌توانید از این طریق نیز با سایر اعضای شبکه‌ی مابک آشنا شده یا ارتباط برقرار نمایید.

رویداد های آینده ما:

همان طور که در نمایشگاه جانبی رویداد 11 مرداد نیز ملاحظه گردید، رویدادهای آینده برای مابک پیشاپیش طراحی اولیه شده‌اند. در جدول زیر پروتوتایپ برخی از این رویدادها به همراه صفحه ثبت‌نام اعلام همکاری در آن‌ها آمده است. خواهشمند است با ثبت‌نام در رویدادهای مورد علاقه خود، زمینه ایجاد این شبکه گسترده و انجام کارهای عملی و تاثیرگذار در کشور و جامعه را فراهم آورید.

ردیفنام رویداددسته‌بندی
1آموزش فرهنگ مصرف آبفرهنگ سازی عمومی
2نشست بررسی تطبیقی مناطق آزاد اقتصادی کشوراتاق فکر
3بازدید از روستاهای شهرستان بانه و بررسی وضعیت اشتغال زنان و مرداناردوهای جهادی وچالشی
4بورس در زندگی مردمدیدار با مسئولین
5 پیاده‌روی عمومی متخصصین بازگشتهفرهنگ سازی عمومی
6توریسم سلامتاتاق فکر
7سیاست‌های ارزی در اقتصاد مقاومتیدیدار با مسئولین
8نقش مطالعه و آگاهی در بالا بردن فرهنگ عمومی جامعهفرهنگ سازی عمومی
9بازدید از کارخانه ارج و عارضه‌یابی شکست در صنعتدیدار با مسئولین
10عارضه‌یابی صنایع نساجی کشوردیدار با مسئولین
11بررسی اثرات روانشناختی مهاجرت در کودکاناتاق فکر
12زندگی عشایری و جذب توریستاتاق فکر
13بافت فرسوده و حوادث طبیعیاردوهای جهادی و چالشی
14بازدید از آسایشگاه سالمندانفرهنگ سازی عمومی
15آموزش مهارت‌های مدیریت مالی و حقوقی در ایران به نخبگاناتاق فکر
16هوای پاک برای ایرانفرهنگ سازی عمومی
17نشست بررسی ادبیات و تاریخ ایراناتاق فکر
18بازدید از معدن چادرملو و کارخانه گندله‌سازی اردکاندیدار با مسئولین
19نشست بررسی جذابیت‌های صادراتی ایران در سوئداتاق فکر
20اتاق فکر نمایشگاه Gtex دوبیاتاق فکر