سیزدهمین همایش اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور

سیزدهمین همایش اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور

رویداد انقلاب اسلامی ایران در قرن معاصر را می‌توان نقطۀ خیزش جدیدی برای طراحی تمدن نوین اسلامی به‌شمار آورد که با دگرگون‌شدن معادلات حاكم بر زندگي جمعي، زمینۀ مناسبي برای این امر، فراهم آورده است. این الگوی تمدنی، بر آن است كه ضمن بهره‌گيری از دستاوردهای خرد و تجربۀ بشر در جهان از جمله تمدن غرب، به ايجاد تمدنی نوين بپردازد که رفاه و آسايش مادی را با آرامش معنوی توأم سازد. بدیهی است تحقق چنین تمدنی، الزامات و بایسته‌هایی را در سطوح سخت‌افزاری و نرم‌افزاری می‌طلبد، از جمله؛ حضور نيروهاي تربيت‌شده‌ای که آگاهانه و با بصيرت تاريخی، بتوانند دانش و فناوری روز دنیا را با ساحت ارزش‌ها و اصول اخلاقی ریشه‌دار در فرهنگ خویش در هم آمیزند و پيام تمدن‌سازی را به جامعه‌ منتقل نموده و زيرساخت‌ها و نيازهای تمدن نوین را فراهم آورند.

دستیابی به چنین هدف بزرگی، بدون داشتن نقشۀ راه و چارچوب‌ و الگويی جامع و پيشرو، ممکن نیست؛ چارچوبی که بتواند با مجموعه‌ای از الگوهای معرفتی، ارزشی و رفتاری، به هويتی یکپارچه در اندیشه و رفتار پیروان خود، دست یابد. بر همین اساس، آیت‌الله خامنه‌ای(مدّ ظلّه‌العالی) ـ‌که یکی از پرچم‌داران و پیشتازان دغدغه‌مند درعرصۀ تمدن‌سازی اسلامی به‌شمار می‌رود، اخیراً در پیامی که از آن به‌عنوان «بیانیۀ گام دوم انقلاب اسلامی ایران» یاد می‌شود، از بین مهم‌ترین شاخص‌ها و مؤلفه‌های ضروری برای ایجاد تمدن نوین اسلامی، مؤلفه‌های «فرهنگ، معنویت و اخلاق»، «علم و فناوری»، «مدیریت و حکمرانی» و «اقتصاد» بیش از دیگر مؤلفه‌ها بروز و ظهور دارد.

به همین رو، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری(مدّظلّه‌العالی) در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور در نظر دارد سیزدهمین همایش سالانۀ اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور را در سال ۱۳۹۸ با عنوان «تمدّن نوین اسلامی؛ فرصت‌ها و چالش‌ها» برگزار نماید.

بدین وسیله از علاقمندان بویژه دانشجویان و اساتید شاغل به تحصیل در خارج از کشور دعوت می‌شود تا با مراجعه به صفحه اول سایت نهادایران نسبت به ثبت‌نام اقدام نمایند:

***شرکت در این رویداد نیازی به ارسال مقاله ندارد.

زمان برگزاری: 29 تیرماه تا 1 مرداد 1398

مکان برگزاری: شهر مشهد مقدس