مقدمه

امروز با گسترش وسایل ارتباط‌جمعی و کوتاه شدن فاصله‌ها، استفاده از دانش دیگران در نقاط دور و نزدیک جهان، امری ساده تلقی می‌گردد. از طرفی، بهره‌برداری از وجود مهارت‌ها و دانش روز ایرانیان غیرمقیم در زمان حضورشان در میهن، علاوه بر ایجاد امید و انگیزه در ایشان، گام نخست در انتقال این توانمندی‌ها به داخل کشور و اعتلای سطح دانش و مهارت کشور قلمداد می‌گردد. اما محدود شدن به زمان حضور این دوستان در کشور نمی‌تواند برای این هدف بزرگ کافی باشد. از این رو موسسه بین‌المللی توسعه دانش فردای ایرانیان (Iran Knowledge) تصمیم گرفته است تا با برگزاری رویدادهای مجازی تحت وب (Webinar) نسبت به انتقال دانش و تجربه به داخل کشور اهتمام ورزد.

معرفی شبکه وبینارها

شبکه وبینارها در حلقه‌های مختلف تعریف می‌شوند. هر حلقه شامل افرادی است که علاقه‌مندی‌های پژوهشی آن‌ها به یکدیگر نزدیک است. به عنوان مثال، جامعه افرادی که در حوزه‌ی هوش مصنوعی مطالعه، تحقیق، تدریس، کسب و کار یا فعالیت می‌کنند حلقه AI را تشکیل می‌دهند.

هر حلقه یک هماهنگ کننده دارد که کانون حلقه نامیده می‌شود و مسئولیت شناسایی و ارتباط با متخصصانی جهت ارائه وبینار در آن حلقه را عهده‌دار می‌باشد. مخاطبین وبینار اغلب گروه‌های تحقیقاتی، دانشجویان، استادان و شاغلین در ایران یا کشورهای دیگر هستند.

ساختار شبکه وبینارها

ساختارشبکه وبینارها به شکل زیر است:

شبکه: مجموعه‌ای از حلقه‌ها

مرکز شبکه: فردی که وظیفه گسترش شبکه، هماهنگی، ارتباط بین سخنران و کانون حلقه، اطلاع‌رسانی وبینار، هماهنگی با مخاطبین، برگزاری و مدیریت جلسه وبینار را بر عهده دارد. در حال حاضر، این فرد یکی از پرسنل موسسه است. ایران نالج آمادگی واگذاری این مسئولیت را به یک فرد داوطلب با صلاحیت دارد (اعلام آمادگی با ارسال رزومه به webinar@iranknowledge.net).

حلقه: مجموعه‌ای از افراد متخصص در یک حوزه تخصصی خاص

کانون حلقه: یکی از افراد متخصص هر حلقه که داوطلبانه به گسترش حلقه، شناسایی و ارتباط با افراد متخصص جهت دعوت به سخنرانی می‌پردازد (اعلام آمادگی جهت ایفای نقش به عنوان کانون حلقه با ارسال رزومه با تکمیل فرم (به زودی اضافه می‌شود)).

وبینار: یک سخنرانی به شکل یک کلاس مجازی در بستر اینترنت. هر حلقه شامل وبینارهای مرتبط با حوزه تخصصی آن حلقه است.

سخنران: یکی از متخصصان عضو حلقه که جهت سخنرانی در وبینار از سوی کانون حلقه معرفی می‌گردد.

مخاطب: فردی که از طریق حضور در وبینارها به جامعه مخاطبین آن حلقه می‌پیوندد و همچنین از مزایای استفاده و مطلع شدن از وبینارهای آتی آن حلقه بهره‌مند می‌شود.

 

فرم اعلام علاقه‌مندی به فعالیت داوطلبانه به عنوان کانون حلقه

فرم اعلام آمادگی سخنرانی در یک وبینار

فرم عضویت رایگان مخاطبین رویدادهای موسسه ایران نالج (شامل وبینارها، سمینارها، کنفرانس‌ها، رویدادهای شغلی و …)