گزارش نشست تخصصی مسئولیت و برنامه حاکمیت برای متخصصان ایرانی بازگشته به کشور؛ فرصت‌ها و چالش‌ها

 

 

در راستای اجرای مجموعه رویدادهای متخصصان ایرانی بازگشته به کشور «مابَک»، موسسه توسعه دانش فردای ایرانیان (Iran Knowledge) با همکاری مرکز مطالعات و همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم تحقیقات و فناوری، نشستی تحت عنوان «تاثیر تحریم‌ها بر مهاجرت متخصصان ایرانی» در کنفرانس بین‌المللی اقتصاد جهانی و تحریم‌ها در تاریخ 18 / 07 / 98 October 9, 2019 در سالن همایش‌های بین‌المللی دانشگاه الزهرا برگزار نمود. در این نشست مسئولانی از وزارت علوم ، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ، اساتید دانشگاه، دانشجویان، اصحاب رسانه و اعضای مابَک حضور داشتند و به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

شرح رویداد:

برنامه این نشست به شرح زیر می‌باشد که در ادامه به شرح هر قسمت می‌پردازیم:

 

ردیف شرح برنامه ارائه دهنده
1 معرفی برنامه و اهداف پنل  مهندس سیاوش خالدان
2 تحلیل تعامل دیاسپورای ایرانی با کشور مبدا در دوران تحریم براساس مفهوم فراواقعیت دکتر سعیده سعیدی
3 تحریم ها و مهاجرتهای بین المللی دکتر بهرام صلواتی
4 زنان و مهاجرت بازگشتی دکتر سعیده سعیدی
5 بهره‌مندی از ظرفیت متخصصان و كارآفرينان ایرانی خارج از كشور در شرایط تحریم مهندس علی حسینی
6 پنل پرسش و پاسخ آقایان بیرَنگ،صلواتی،مروتی،کریمی،خالدان و خانم سعیدی

در ابتدای این نشست جناب آقای مهندس خالدان با شرح مختصری از وضعیت متخصصان ایرانی بازگشته به کشور از ضرورت برگزاری این نشست و همچنین تشریح برنامه این نشست سخن به میان آوردند.

سخنران بعدی این نشست سرکار خانم دکتر سعیده سعیدی پژوهشگر پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بودند. ایشان با اشاره به تعامل جامعه مهاجرت کرده ایرانی با محیط داخلی در دوره تحریم، از تاثیر رسانه‌ها بر دیاسپورای ایرانی بر اساس مفهوم فراواقعیت مطالبی را بیان داشتند.

سخنران بعدی این نشست جناب آقای دکتر بهرام صلواتی، مدیر رصدخانه مهاجرت ایران بودند. ایشان با ارائه آماری از مهاجرت‌های بین‌المللی صورت گرفته در سرتاسر جهان به بیان عوامل موثر در این مهاجرت‌ها و نقش تحریم‌ها در این مهاجرت‌ها پرداختند. سپس با بیان آخرین آمار از مهاجرت ایرانیان به خارج از کشور به بررسی دلایل و عوامل این مهاجرت پرداخته شد. ایشان به تمایز مفهوم مهاجرت و میل به مهاجرت پرداختند و یکی از عوامل متفاوت بودن آمارها را به دلیل همین تمایز برشمردند.

جناب آقای مهندس حسینی معاون توسعه روابط علمى و سرمايه انسانی مركز تعاملات بين الملل به بیان برنامه‌های دولت برای تعامل با متخصصان ایرانی خارج از کشور در زمان تحریم پرداختند.

در پایان این نشست، اعضای پنل به پاسخگویی به سوالات شرکت‌کنندگان در رویداد پرداختند.