عارضه‌یابی صنایع استان یزد

در راستای برگزاری سلسله رویدادهای متخصصان ایرانی بازگشته به کشور (مابک)، اولین رویداد مابک_با_مسئولان با تشکیل تیمی از متخصصان مهندسی صنایع جهت بررسی مشکلات صنایع استان یزد در حاشیه پانزدهمین کنفرانس بین‌المللی مهندسی صنایع برگزار گردید.

در این تیم تحقیقاتی جناب آقایان دکتر یاسر زره‌‌ساز، دکترای مهندسی صنایع از دانشگاه میشیگان آمریکا و محقق پسادکتری دانشگاه علم و صنعت ایران، دکتر محمد شیخ‌علیشاهی، دکترای مهندسی صنایع از دانشگاه لوون بلژیک و پژوهش‌گر موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی و دکتر مهدی رنجبر بورانی، دکترای مهندسی صنایع از دانشگاه ملی سنگاپور و استاد دانشگاه علوم و فنون مازندران حضور داشتند.

با توجه به برگزاری پانزدهمین دوره کنفرانس بین‌المللی مهندسی صنایع در شهر یزد، تیمی از  مابک تشکیل و با رویکرد معضل کم آبی در صنایع استان یزد، اقدام به تهیه پروپوزال در زمینه کنترل منابع آب در این استان نمودند.

در حاشیه برگزاری این کنفرانس، بازدیدی از 4 کارخانه زیر در قالب برگزاری تور صنعتی برنامه‌ریزی شده بود:

  • کارخانه شیشه‌سازی اردکان
  • کارخانه فرآورده‌های کنجدی برسام
  • کارخانه فرآورده‌های کنجدی ثمر
  • مجتمع گندله‌سازی اردکان

لذا با توجه به برگزاری این تور، جناب آقای دکتر یاسر زره‌ساز به نمایندگی از تیم تحقیقاتی، عازم بازدید از این کارخانه‌ها،بررسی مشکلات آنان و ارائه پروپوزال پیشنهادی تیم به آن کارخانه‌ها شدند.

عارضه‌یابی از صنایع استان یزد - بازدید از کارخانه شیشه اردکان
عارضه‌یابی از صنایع استان یزد – بازدید از کارخانه شیشه اردکان

با توجه به فشردگی برنامه و کمبود زمان، بازدید از مجتمع گندله‌سازی اردکان میسر نشد.

در حاشیه بازدید از کارخانه فرآورده‌های کنجدی ثمر و طی جلسه با مدیرعامل آن کارخانه، مقرر شد جلسه‌ای با حضور مدیران کارخانه‌جات کاشی و سرامیک‌سازی اردکان تشکیل و در آنجا به بررسی راهکارهای کنترل مصرف آب در آن صنایع پرداخته شود.

در بازدید از کارخانه فرآورده‌های کنجدی برسام، با مشاهده فرآیند خط تولید مقرر گردید تا فرآیندی متفاوت جایگزین شیوه جداسازی دانه‌های کنجد به وسیله آب نمک شود.

بازدید آخر این تور، آشنایی با کارخانه شیشه‌سازی اردکان بود که بزرگترین کارخانه تولید شیشه در خاورمیانه می‌باشد.

عارضه‌یابی از صنایع استان یزد - بازدید از کارخانه شیشه اردکان
عارضه‌یابی از صنایع استان یزد – بازدید از کارخانه شیشه اردکان

در این کارخانه با توجه به فرآیند فرآوری سنگ سیلیس و ساخت بلوک‌های سبک، مقدار زیادی آب در این قسمت از کارخانه مصرف می‌شود و در جلسه‌ای که با مدیر تولید کارخانه برگزار شد مقرر گردید تا فرآیندی جهت مصرف بهینه آب در این قسمت ارائه گردد.

بازدید از کارخانه شیشه اردکان یزد
عارضه‌یابی از صنایع استان یزد – بازدید از کارخانه شیشه اردکان

امید است با برگزاری این‌گونه جلسات میان مابک و مسئولان مربوطه در حوزه صنعت، گام‌های عملی جهت پیشرفت و توسعه اقتصاد کشور برداشته شود.